Gimnazjum w Stróżach

Wydarzenia


Opowieść o Cichociemnych – nadanie imienia naszej szkole

17 czerwca w Gimnazjum w Stróżach albo raczej Gimnazjum im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Stróżach odbyło się nadanie szkole tego właśnie imienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną w kościele pw. NMP Królowej Polski, której przewodniczył biskup tarnowski, Andrzej Jeż. W czasie Mszy został poświęcony sztandar, który Rada Rodziców i Dyrekcja przekazała uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. Licznie przybyli goście, uczniowie i nauczyciele wypełnili kościół i plac kościelny przed telebimem. Wśród przybyłych znalazły się m. in. tak ważne dla nas osoby, jak Aleksander Tarnawski, jeden z 316 cichociemnych, rodziny majora Romana Proszka i rotmistrza Mariana Jureckiego. Na ten ważny moment dla naszej szkolnej społeczności przybyli również: Wójt Gminy Grybów – Piotr Krok, Senator RP – Stanisław Kogut, Dyrektor Delegatury w Nowym Sączu Małopolskiego Kuratorium Oświaty – Stanisław Szudek, przedstawiciel IPN-u – Michał Kalisz, starosta nowosądecki - Marek Pławiak, dyrektor szkoły w Brzozowie Starym - mgr Andrzej Grabarek, a także dyrektorzy szkół Gminy Grybów. Nie możemy zapomnieć, że w ta uroczystość uświetnili: Jednostka Wojskowa GROM, Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej, Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, I Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i chór nauczycielski Gaude. Obecni byli także przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.
Po mszy, swoje kroki skierowaliśmy ku szkole - w asyście orkiestry wojskowej, kompanii reprezentacyjnej, pocztów sztandarowych i bardzo licznych uczestników uroczystości. Tam został odsłonięty pomnik żołnierzy - rtm. Mariana Jureckiego i mjra Romana Proszka oraz tablica pamiątkowa im również poświęcona. Listy dziękczynne nieobecnej z nami najmłodszej siostry rotmistrza Jureckiego – Zofii oraz córki majora Romana Proszka, mieszkającej w Kanadzie zostały odczytane przez przybyłych członków Rodzin naszych Bohaterów. Ich słowa na pewno zapamiętamy na długo. Chwilę później grupy rekonstrukcji historycznej, które przygotowały inscenizację pn. “Cichociemni w okupowanej Polsce”, włączyły się w oddanie hołdu bohaterom. Niesamowite wrażenia! Najpierw syrena a potem już tylko nieprzerwany huk - wybuchy, strzały, krzyki, nawoływania, pokaz krótkiej walki z wrogiem... Wojskowe motocykle i mundury zrobiły swoje. Wisienką na torcie był przelot samolotu z Muzeum Lotnictwa Polskiego pilotowanego przez członka Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 a nawigowanego z ziemi przez Ryszarda Jaworza.
Po tych przeżyciach zaprosiliśmy przybyłych gości na halę sportową, gdzie miała swoje miejsce część artystyczna. Na początku Wójt Gminy Grybów Piotr Krok odczytał akt nadania gimnazjum imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i od tej chwili oficjalnie byliśmy trzecią szkołą w Polsce noszącą to imię. Na program artystyczny składał się mimodram w wykonaniu uczniów naszej szkoły pt. “Tobie Ojczyzno. Opowieść o Cichociemnych” i występ szkolnego chóru - otrzymały one aplauz na stojąco. My także byłyśmy zachwycone występem, więc gratulujemy uczniom oraz p. Annie Czyżyckiej za przygotowanie inscenizacji i włożone w występ serce. Po spektaklu przyszedł czas na długo wyczekiwany mapping autorstwa absolwentów szkoły. Na zakończenie nie zabrakło również podziękowań. Kilka słów powiedzieli do nas m. in. p. Aleksander Tarnawski i wiele innych osobistości.
Podczas trwania uroczystości, w holu gimnazjum mogliśmy zobaczyć wystawę fotografii i eksponatów związanych z cichociemnymi żołnierzami AK i polskimi spadochroniarzami przygotowaną przez Muzeum Spadochroniarstwa I Wojsk Specjlanych i GRH “Południe”. Z kolei odwiedzjący nas Goście mogli zobaczyć naszą Kronikę, Złotą Księgę Absolwentów oraz “trofea” zdobyte przez naszych Uczniów na konkursach, turniejach i olimpiadach.
Dziękujemy za pomoc przy organizacji i udział w tak ważnej dla nas uroczystości. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za obecność w tak ważnym dla nas wydarzeniu.
Więcej zdjęć
Relacja cz.I
Relacja cz.II
Relacja cz.III
Relacja cz.IV
Skrócona wersja uroczystości

SaLiNa

2014 Modyfikacja W. B.