Śladami Cichociemnych - delegacja do Brzozowa

Dnia 20 maja 2016r. Szkoła Podstawowa w Brzozowie przeżywała uroczystość z okazji 25. rocznicy nadania szkole imienia „Żołnierzy AK Cichociemnych” oraz 75. rocznicy zrzutu Cichociemnych- ekipy „Jacket” na pobliski Las Załusków – Paulinka.

Operacja „Jacket” był to zrzut sześciu Cichociemnych: "Orawy", "Kotwicza", "Wanii", "Amurata", "Buki" i "Celta" nocą 27/28 grudnia 1941. Nie mieli szczęścia. Pilot dokonał zrzutu aż 22 km od miejsca przeznaczenia. Zamiast w Generalnym Gubernatorstwie skoczkowie wylądowali na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Zniesieni nad las, zawiśli na drzewach. Nieprzytomnego "Orawę", który uderzył o pień sosny, znaleźli dopiero nad ranem. Musieli się rozdzielić. "Kotwicz", "Wania", "Celt" i "Buka" zostali zatrzymani przez patrol Grenzschutzu i zaprowadzeni na posterunek, gdzie rozpoczęła się walka. Wytrenowani w szybkim dobywaniu broni skoczkowie zareagowali błyskawicznie. Żaden z czterech Niemców nie wyszedł żywy. Całej czwórce po kilkudniowej ucieczce udało się dotrzeć do Warszawy. "Orawie" i "Amuratowi" nie było to dane. W walce z napotkanym oddziałem celników poległ pierwszy z nich.

„Dzień Cichociemnych” rozpoczęła Msza św. polowa w intencji Żołnierzy AK, a sama uroczystość wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń w Roku Cichociemnych. Po zakończeniu Mszy św. poczty sztandarowe (w tym delegacja z naszego gimnazjum) uczniowie, nauczyciele, wójtowie gmin, goście oraz mieszkańcy Brzozowa przemaszerowali na cmentarz, gdzie spoczywają „Orawa” oraz „Amurat” . Stamtąd uroczystości przeniosły się na skwer, któremu nadano imię Żołnierzy AK Cichociemnych. Tam też odsłonięto pierwszą tablicę informacyjną ścieżki dydaktycznej „Śladami Cichociemnych”. Kolejnym punktem programu był występ uczniów pt. „Pamięci tych, którzy do niepodległej szli” , recital Karoliny Jędrzejczyk, absolwentki szkoły oraz wręczenie statuetek „Przyjaciel Szkoły”. Oprócz tego odbyło się odsłonięcie drugiej tablicy informacyjnej ścieżki dydaktycznej „Śladami Cichociemnych” oraz tablicy z okazji 75. rocznicy operacji „Jacket”. Na zakończenie mieliśmy przyjemność oglądać pokaz zrzutu spadochronowego skoczków grupy Sky Magic.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji i społeczności szkolnej w Brzozowie za zaproszenie. Cieszymy się, że razem z Wami mogliśmy przezywać tak ważne uroczystości.